Kluski śląskie

Kluski śląskie

Jak będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, to zrobienie tych klusek nie powinno przysporzyć najmniejszych problemów nawet totalnemu amatorowi (takiemu jak ja …).

Składniki :

  • ugotowane ziemniaki
  • skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana)
  • 1 jajko – surowe
  • sól

Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki dokładnie dusimy (przeciskamy przez praskę) – zróbcie to jak ziemniaki będą jeszcze ciepłe (zasada nr 1) i duście je tak długo, aż puree będzie idealnie gładkie – bez najmniejszych grudek (zasada nr 2). Przekładamy do większego naczynia, dodajemy skrobię ziemniaczaną w proporcjach : 4 części ziemniaków i 1 część skrobi – patrz fotki jak najłatwiej to zrobić (proporcje to zasada nr 3). Dodajemy jedno surowe jajko i dokładnie mieszamy (wyrabiamy) nasze ciasto – tak długo, aż będzie miało jednorodną ładną strukturę (zasada nr 4).  Z gotowego ciasta formujemy nasze kluski i gotujemy w osolonym wrzątku – 2-3 min od wypłynięcia.

Jakby ktoś miał wątpliwości mąka ziemniaczana czy skrobia ziemniaczana – dodam tylko, że to dokładnie to samo. W Internecie – niestety – możecie na ten temat znaleźć rozmaite teorie. Przetestowałem jedno i drugie – analizy chemicznej nie przeprowadziłem, ale wygląd, faktura, struktura, sypkość, rozpuszczalność w wodzie (a raczej jej brak) itp. wskazują na różne nazwy tego samego produktu. Zdumionych odsyłam do : definicja w Wikipedii

Świetnie pasują z pieczonym mięskiem, dobrym sosikiem, kapustą (buraczkami) – polecam …

 

 

 

Pozostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.